Oferte Cheque:  

Putem acorda tichete cadou cu o valoare mai mare de 150 RON/salariat?

Adăugat de pe 7 martie 2011 in Stiri si informatii | 1 comentariu

Datorita multitudinii de solicitari legate de problematica acordarii tichetelor cadou a caror valoare cumulata depaseste suma de 150RON/salariat revenim si mentionam ca este necesar sa se faca distinctie intre cadourile acordate in bani sau in natura (altele decat cele acordate sub forma de tichete de cadou) si tichetele cadou, deoarece acestea genereaza tratamente fiscale diferite si, prin urmare, obligatii fiscale, conform celor mentionate in continuare.

1. Cadouri în bani sau în natură, altele decât cele acordate sub forma tichetelor cadou

1.1. Impozitul pe salarii

Din perspectiva impozitului pe salarii (art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal si pct. 81 de la Titlul III „Impozitul pe venit” din Normele de aplicare a Codului fiscal), nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile cu impozit pe salarii cadourile in bani sau in natura care se incadreaza in urmatoarele limite si destinatii:

a) Sunt acordate de angajator in beneficiul fiecarui copil minor al fiecarui salariat cu ocazia:

Ø  Paştelui,

Ø  Zilei de 1 iunie,

Ø  Craciunului, si

Ø  a sarbatorilor similare ale altor culte religioase;
b) Sunt acordate de angajator angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie;

c) Valoarea cadoului oferit fiecarei persoane cu orice ocazie mentionata mai sus nu depaseste suma de 150 lei.

1.2. Contributii sociale

Conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 117/2010 şi a Hotararii Guvernului nr. 150/2011, cadourile în bani sau in natura acordate potrivit destinaţiilor si in limita de mai sus, nu se impoziteaza cu contributii sociale.

Hotararii Guvernului nr. 150/2011 prevede expres ca in cazul depăşirii sumei de 150 lei pentru cadourile oferite, partea care depăşeşte reprezintă venit din salarii si se impoziteaza cu contributii sociale.

1.3. Concluzie

Avand in vedere cele de mai sus, angajatorul poate acorda cadouri in bani sau in natura (altele decat cele sub forma de tichete de cadou), a caror valoare poate depasi suma de 150 lei. La acordarea acestor cadouri angajatorul trebuie sa tina seama de tratamentul fiscal al acestora, care este prezentat in tabelul de mai jos:

Cheque Dejeuner tabel TC 2011

2. Tichete cadou

2.1. Cadrul legal

Conform legilor speciale din domeniul tichetelor cadou (Legea nr. 193/2006 privind acordarea tichetelor cadou şi a tichetelor de creşă si Hotararea Guvernului nr. 1317/2007), angajatorii pot acorda tichete cadou angajatilor sai numai pentru destinaţiile sau evenimentele care se încadrează în cheltuielile sociale.

Destinaţiile sau evenimentele care se încadrează în cheltuielile sociale sunt cele prevazute in Regulamentul intern de acordare al tichetelor cadou emis de catre angajator.

Cheltuielile sociale includ, de exemplu, cheltuielile prevăzute la art. 21 alin. (3) lit. c) din Codul fiscal
(e.g. ajutoare pentru naştere, cadouri sub forma tichetelor cadou oferite copiilor minori ai salariaţilor); cheltuielile prevazute in contractul colectiv de muncă la nivel naţional, de ramură, grup de unităţi şi unităţi.

2.2. Tratamentul fiscal

Tichetele cadou sunt impozabile cu impozit pe salarii indiferent de limita valorica, de ocazie si de persoana careia ii sunt acordate.

Valoarea nominala a tichetelor cadou face parte din venitul brut, in functie de care se stabilesc deducerile personale care se acorda numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.

Mentionam ca tichelete cadou nu sunt impozabile cu contribuiti sociale.

Valoarea nominala a tichetelor cadou se va adauga la venitul net baza de calcul in vederea impozitarii cu impozit pe salarii.

Va atragem atentia ca valoarea tichetelor cadou trebuie sa fie inclusa in bugetul de venituri si cheltuieli al societatii, in poziţii distincte de cheltuieli, denumite tichete cadou.

Tichetele cadou pot fi achizionate, pe baza de contract, numai de la unitati specializate in domeniul emiterii acestor tichete.

2.3. Concluzie

Angajatorul poate acorda salariatilor sai tichete cadou fara sa fie restrictionati de anumite limite valorice. Totusi, consideram ca exista restrictii din perspectiva destinatiilor si evinimentelor pentru care se acorda care trebuie sa aiba caracter social.

La acordarea tichetelor cadou trebuie sa se respecte tratamentul fiscal al acestora, care este prezentat in rezumat in tabelul de mai jos:

Tratamentul fiscal al tichetelor cadou

Din perspectiva impozitului pe profit la nivelul angajatorului Din perspectiva impozitului pe salarii la nivelul angajatului Din perspectiva contributiilor sociale la nivelul angajatorului si angajatului
Cheltuieli sociale deductibile in limita a 2% din valoarea cheltuielilor cu salariile personalului (conform art. 21 alin. (3) lit. c) din Codul fiscal) Sunt impozabile cu 16% impozit pe salarii Nu sunt impozabile cu contributii sociale

Un comentriu

  1. cristea constanta spune:

    Buna ziua!
    Sunt cadru didactic in mediul rural.Primarul sustine ca are o suma de bani din care intentioneaza sa deconteze naveta,dar angajatii primariei sustin ca din acea suma de bani sa li se acorde tichete cadou.Cel putin asa ne-a informat primarul.Doresc sa stiu si eu cadrul legal,daca are vreun amestec banii pentru decont care se asigura din TVA de catre Consiliul local si tichetele cadou.
    Va multumesc!

Lasa un comentariu / Pune o intrebare

Realizat de: netclip